Get Adobe Flash player
WITAMY NA NASZEJ STRONIE !
GIMNAZJUM – ARCHIWUM
Archiwa

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

13.11.2017 w Szkole Podstawowej w Sidrze, a 11.11.2017 w Kościele na mszy miała miejsce uroczysta akademia z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zebrani na kilka chwil przenieśli się w czasy niewoli – zaborów, kiedy to państwo polskie nie istniało na mapie, a nasi ciemiężcy za wszelką cenę starali się wynarodowić Polaków. Młodzież szkolna zaprezentowała historię żołnierzy walczących podczas powstań narodowych oraz  I wojny światowej. Całość przedstawienia uświetniona została występami chóru szkolnego, który zaprezentował najpiękniejsze pieśni patriotyczne okresu zaborów, powstań i niepodległości.

Głównym celem akademii było pokazanie uczniom ciężkiej, przepełnionej śmiercią i cierpieniem drogi Polaków do upragnionej wolności. Była to również chwila refleksji nad przemijaniem oraz nad współczesnym pojęciem patriotyzmu. Wszyscy obecni w bardzo podniosły, patetyczny sposób, stojąc na baczność i śpiewając hymn narodowy, oddali hołd poległym w okresie niewoli żołnierzom.

Całość obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości na terenie Szkoły Podstawowej w Sidrze zakończona została pokazem umundurowania żołnierza kawalerii, który został wypożyczony z Sokólskiego Pododdziału Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich w Sokółce.

Trochę historii:
Odzyskanie przez Polskę niepodległości było procesem wieloletnim i stopniowym, dlatego trudno przypisać jeden dzień w 1918 roku, w którym kraj stał się wolny. Do 1936 roku święto obchodzono 7 listopada – na pamiątkę utworzenia Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej. Dopiero w 1937 roku przesunięto obchody na 11 listopada – tego dnia w 1918 roku Józef Piłsudski został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. Tak więc przed drugą wojną światową święto 11 listopada obchodzone było tylko dwa razy. Przez cały okres powojenny, aż do 1989 roku, obchody Święta Niepodległości były z kolei zakazane, a nieraz również brutalnie tłumione przez oddziały ZOMO. Zamiast niego ustanowione zostało Narodowe Święto Odrodzenia Polski, obchodzone 22 lipca – w dzień podpisania manifestu PKWN – tymczasowego organu władzy powołanego pod kontrolą Stalina w 1944 roku. Dopiero w 1989 roku Sejm RP przywrócił święto 11 listopada i ustanowił je dniem wolnym od pracy. Od tego czasu każdego roku w wielu miastach odbywają się oficjalne uroczystości, w których uczestniczą najwyżsi przedstawiciele władz świeckich i duchowych. Ponadto organizowane są parady i koncerty, a także Bieg Niepodległości, w którym startują również znane osobistości ze świata sportu, polityki i estrady. To we współczesnej Polsce jedno z najważniejszych świąt państwowych i patriotycznych. I trudno się dziwić – o odzyskanie suwerenności Polacy walczyli łącznie 123 lata (od roku 1795, kiedy miał miejsce III rozbiór). Następnie, po okresie międzywojennym przyszło nam czekać kolejnych 50 lat (1939-1989).

Film z uroczystości…