Get Adobe Flash player
WITAMY NA NASZEJ STRONIE !
GIMNAZJUM – ARCHIWUM
Archiwa

„EDUKACYJNA SIEĆ ANTYSMOGOWA”

CZUJNIKW czerwcu nasza szkoła zgłosiła się do projektu „ESA dla OSE – 1200 czujników smogu”. Szkoły uczestniczące w tym projekcie otrzymują bezpłatny czujnik smogu i tablicę LED do wyświetlania wyników pomiarów oraz dostęp do materiałów edukacyjnych i możliwość uczestniczenia w ciekawych zajęciach ekologicznych na temat smogu.
Aby zwiększyć szanse szkoły na udział w projekcie musieliśmy wykonać dwa zadania.

-odbyło się głosowanie, aby sprawdzić ilu uczniów jest za posiadaniem czujnika smogu w szkole

-uczniowie obecnej klasy VI i VIII wykonali pracę plastyczną „Moja szkoła OSE w projekcie ESA” W lipcu ogłoszono listę 1200 szkół zakwalifikowanych do projektu, wśród nich znalazło się 30 placówek z województwa podlaskiego, w tym Szkoła Podstawowa w Sidrze.

NASI UCZNIOWIE ZDOBYLI MIERNIK JAKOŚCI POWIETRZA DLA SZKOŁY

 W połowie października odbył się montaż miernika jakości powietrza i tablicy informacyjnej na budynku naszej szkoły. Od tej pory możemy śledzić stan powietrza w Sidrze. Z danych pomiarowych mogą również korzystać rodzice i lokalna społeczność.

Tablica informacyjna wyświetla ilość PM 2,5 czyli pyłów zawieszonych, których głównym źródłem jest spalanie w domowych piecach węgla i drewna. Są to drobne cząsteczki sadzy, które dostają się do organizmu człowieka i są szkodliwe dla zdrowia.

EDUKACYJNA SIEĆ ANTYSMOGOWA

ESA to program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Celem projektu jest edukacja dzieci i młodzieży, rodziców oraz mieszkańców w zakresie ochrony czystości powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki smogu, przyczyn jego powstawania, wpływu na zdrowie oraz możliwości jego zmniejszenia.