Get Adobe Flash player
WITAMY NA NASZEJ STRONIE !
GIMNAZJUM – ARCHIWUM
Archiwa

KONKURS „MISTRZOWIE ENERGII”

klasa-4-na-mecie-gry
Nasza szkoła wzięła udział w konkursie „Mistrzowie Energii” organizowanym przez NASK w ramach programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE).
W styczniu odbyło się wiele działań związanych ze szkolną akcją „Zostań Mistrzem Energii”. Celem tych działań było zwiększenie wiedzy naszych uczniów na temat sposobów oszczędzania energii i płynących z tego korzyści oraz promowanie zdrowych cyfrowych nawyków.

►Uczniowie klas 0 – III podczas zajęć z edukacji przyrodniczej dowiedzieli się, jak oszczędzać energię i dlaczego warto to robić. Ponadto pokolorowali rysunki ilustrujące korzyści z oszczędzania energii, które wykorzystano do przygotowania gazetki na korytarzu.
►Uczniowie klas IV – VIII podczas lekcji z wychowawcami rozmawiali o możliwościach oszczędzania energii i korzyściach dla budżetu domowego oraz środowiska, a także tworzyli mapy myśli dotyczące zdrowych cyfrowych nawyków.
►Dodatkowo uczniowie klasy IV, V i VI na plastyce przygotowali plakaty o sposobach oszczędzania energii, które trafiły na wystawę prac na korytarzu szkolnym.
►Uczniowie klasy VIII na matematyce obliczali roczne zużycie prądu we własnym domu wykorzystując kalkulator dostępny w Internecie. Sprawdzali, ile energii zużywają poszczególne urządzenia gospodarstwa domowego i szukali możliwości oszczędzania energii.
►Natomiast uczniowie klasy IV i VI najbardziej zainteresowani tematem oszczędzania energii w ramach świetlicy przygotowali grę szkolną „Zostań Mistrzem Energii” wzorowaną na grach terenowych. Na korytarzu szkolnym przygotowali stanowiska dotyczące różnych sposobów oszczędzania energii oraz przynieśli potrzebne rekwizyty i wymyślili zadania.
GRA SZKOLNA „ZOSTAŃ MISTRZEM ENERGII”
W umówionych terminach poszczególne klasy wraz z nauczycielami musiały stawić się na starcie gry i pod opieką przewodników wykonywały zadania oraz zdobywały litery potrzebne do ułożenia finałowego hasła. Podczas gry szkolnej trzeba było: ●wyłączyć zbędne oświetlenie na korytarzu, ●napełnić czajnik wodą potrzebną na jedną herbatę, ●sprawnie włożyć do lodówki zakupy, ●wskazać potrawy, które nie powinny trafiać do lodówki, ●wskazać urządzenie energooszczędne z właściwą naklejką, ●odróżnić żarówki energooszczędne i wkręcić właściwą do lampki nocnej, ●wyjąć ładowarki telefonów z kontaktu, ●odłączyć nieużywane urządzenia elektryczne z kontaktu, ●zmniejszyć ogrzewanie, ●przykryć garnki pokrywkami, ●załadować odpowiednią ilość prania, ●podnieść roletę, aby skorzystać z naturalnego światła, ●wybrać przedmioty, dzięki którym można ciekawie spędzić czas, z dala od komputera i telefonu.
W ostatnim etapie gry uczestnicy oglądali plakaty wykonane przez uczniów klasy IV, V i VI oraz wcielali się w rolę jurorów i wybierali najciekawszą pracę przedstawiającą sposoby oszczędzania energii. Natomiast po dotarciu do mety trzeba było ułożyć hasło z liter zdobytych za wykonanie zadań. Wszystkie klasy po odczytaniu hasła uzyskały tytuł: „Mistrzowie Energii”, a potem zrobiły pamiątkowe zdjęcia, potwierdzające udział w szkolnej akcji „Zostań Mistrzem Energii”.
 
PODSUMOWANIE AKCJI „ZOSTAŃ MISTRZEM ENERGII”
Dziękujemy wszystkim uczniom klas 0 – VIII i nauczycielom za udział w zgłoszonej do konkursu akcji „Zostań Mistrzem Energii”. Szczególne podziękowania należą się uczniom kl. IV i VI za pomoc w przygotowaniu akcji, a zwłaszcza Maksowi P., Przemkowi P. i Emilce P. za prowadzenie gry szkolnej, Markowi Z. za nagranie filmów, Mirkowi B. za wykonanie zdjęć oraz Jakubowi W. za obsługę nagłośnienia. Zachęcamy do oglądania filmowych relacji z udziału w konkursie poszczególnych klas, a przy okazji do oszczędzania energii
Organizatorki akcji – Urszula Huryn i Bożena Kimborowicz
 
FILMOWE RELACJE Z UDZIAŁU W AKCJI